عکس گلاسر از زندگینامه گلاسر

زندگینامه گلاسر

زندگی نامه دکتر ویلیام گلسر

دکتر گلسر روان پزشک مشهور بین المللی بود که بیشتر شهرتش را از تألیف كتاب واقعیت درمانی که شیوه ای از روان درمانی است کسب کرد. او این کتاب را در ۱۹۶۵ نوشت و هم اکنون در سرتاسر جهان تدریس میشود.

دکتر گلسر در ۱۹۲۵ در کلیولند اوهایو به دنیا آمد و در همان شهر بزرگ شد. او ابتدا در رشته مهندسی شیمی فارغ التحصیل شد؛ اما بعد علاقة واقعی اش را در رشته روان پزشکی دید و در آن رشته به تحصیل پرداخت برای تحصیل به دانشکده پزشکی کیس وسترن ریزرو کلیوند رفت و دوره آموزشی اش را در بیمارستان روان پزشکی ویژه معلولان جنگی لس آنجلس غربی در دانشگاه )UCLA ۱۹۵۴ – ۱۹۵۷(گذراند. در ۱۹۶۱ موفق به اخذ برد تخصصی شد و از ۱۹۵۷ تا ۱۹۸۶ مطب خصوصی داشت. دکتر گلسر در ۲۳ اوت ۲۰۱۳ بدرود حیات گفت.

زندگینامه گلاسر - قسمت 1
زندگینامه گلاسر – قسمت ۱

 سیر تکاملی زندگی دکتر گلسر از اشتغال در بخش خصوصی تا ایراد سخنرانی متعدد، نویسندگی و در نهایت انتشار بیش از بیست عنوان کتاب همچنان ادامه داشت. پس از تألیف کتاب مشاوره ای واقعیت درمانی (۱۹۶۵) اولین کتابش را در زمینه آموزش و پرورش به نام مدارس بدون شکست (۱۹۶۹) به چاپ رساند.

در اواخر دهه ۷۰ گلسر پس از مطالعۀ آثار ویلیام تی پاورز با سیستم های تئوری کنترل آشنا شد. پس از مشورت با پاورز از دانش او در چگونگی عملکرد سیستم های رفتار انسانی استفاده کرد . امروزه به این نظریه که بر چرایی و چگونگی رفتار انسان تمرکز دارد تئوری انتخاب می‌گویند.

گلسر در کتاب کلیدی اش به نام تئوری انتخاب (۱۹۹۸)، درک انگیزه و رفتار انسان را به میزان چشمگیری افزایش داد و برای کمک به بهبود سلامت روان و شادمانی انسان‌ها کتاب هشدار! روان پزشکی میتواند به سلامت روان شما آسیب برساند (۲۰۰۳) را نگارش کرد.

زندگینامه دکتر گلسر - قسمت دوم
زندگینامه دکتر گلسر – قسمت دوم

 در سال ۲۰۰۵، کتابچه ای را به نام تعريف سلامت روان به عنوان یک مشکل سلامت همگانی نوشت تا مرجعی جدید برای متخصصان سلامت روان تدوین کرده باشد. سرانجام در سال ۲۰۰۷ به کمک ،همسرش ،کارلین کتاب هشت درس برای زندگی زناشویی شادتر را نوشت که سومین اثر او در کمک به زوجها برای آشنایی با ابزارهای مهم تقویت رابطه بود.

 رویکرد دکتر گلسر غیرسنتی است. او به مفهوم بیماری روانی اعتقاد ندارد مگر این که مغز به مشکلی ارگانیکی دچار شود و یک آسیب شناس آن را تأیید کند.

خیلی زود به این نتیجه رسید که انسان‌ها از نظر ژنتیکی موجوداتی اجتماعی و نیازمند یکدیگرند و علت تقریباً تمام نشانه های روان شناختی ما ناتوانی در کنار آمدن با افراد مهم زندگیمان است. او در سال ۱۹۸۰ ، ایده ای را پردازش کرد که در نهایت به تولد تئوری انتخاب منجر شد چرا بسیاری از مردم از روابط خود ناراضی اند.

 بر خلاف تمام موجودات زنده، فقط انسان است که به لحاظ ژنتیکی با احساس نیاز به قدرت به وجد می آید ما می‌کوشیم با آنچه او روان شناسی کنترل بیرونی می نامد این نیاز را رفع کنیم؛ یعنی دیگران را به کاری مجبور کنیم که دوست داریم انجام دهند این تلاش ما را به نشانه‌هایی سوق میدهد که شرح آن در DSM-IV آمده است.

 دکتر گلسر به ما می آموزد که اگر نتوانیم با حفظ حرمت یکدیگر نیاز به قدرتمان را ارضا کنیم به روزهای پایانی زندگیمان نزدیک می‌شویم. او تئوری انتخاب را جایگزینی برای کنترل بیرونی دانست و بقیه عمرش را آموزش و حمایت از این ایده کرد. در سال ۱۹۶۷، مؤسسه واقعیت درمانی را بنیاد نهاد. از آن هنگام تاکنون بیش از ۷۵ هزار نفر در سرتاسر جهان به طور فشرده آموزش دیده اند که چگونه از ایده‌های او در زندگی استفاده کنند آنها دریافته اند که استفاده از تئوری انتخاب موجب ارتقای روابط شخصی‌شان نیز شده است.

زندگینامه دکتر گلسر - قسمت سوم
زندگینامه دکتر گلسر – قسمت سوم

برخی از دستاوردهای فراوان او عبارتند از:

 • قرار گرفتن در فهرست Who’s Who in America از دهه ۱۹۷۰ تاکنون ۱۹۹۰
 • كسب «Doctor of Humane Letters, Honoris Causal» از دانشگاه سان فرانسیسکو
 • ۲۰۰۳، دریافت جایزه توسعه حرفهای ACA برای قدردانی از کمک‌های شایان او در زمینه مشاوره
 • ۲۰۰۴ ، دریافت جایزه A Legend in Counseling Award از ACA  
 • ژانویه ۲۰۰۵ کسب درجه Prestigious Master Therapist از انجمن روان درمانی آمریکن
 • ۲۰۰۵ دریافت جایزه Life Achievement Award از International Center for the Study of Psychiatry and Psychology به خاطر تأثیر و نفوذ فراوان او به عنوان روان درمانگر و نویسنده
 • ۲۰۰۶ شروع تدریس تئوری انتخاب در قالب برنامه مشاوره اعتیاد و با همکاری برادلی اسمیت در دانشگاه لوبولا ماریمونت .
 •  دریافت دکترای افتخاری تعلیم و تربیت از کالج پاسیفیک در آنگوین كاليفرنيا
زندگینامه دکتر گلسر - قسمت چهارم
زندگینامه دکتر گلسر – قسمت چهارم
 • برگزاری بیست و ششمین گردهمایی بین المللی واقعیت درمانی در جرسی نیجریه
 • ۲۰۰۷، آغاز به کار مؤسسة خيرية ویلیام گلر» در دانشگاه لویولا ماريمونت
 • انتشار کتاب هشت درس برای زندگی زناشویی شادتر از سوی انتشارات هارپر
 • ۲۰۰۸، تأسیس مؤسسه واقعیت درمانی برای پژوهش در زمینه سلامت روان عمومی در دپارتمان روان شناسی دانشگاه لویولا ماریمون که با سرمایه خیرین راه اندازی شد.
 • شرکت ژاپنی موفقیت بیستمین سالگرد آموزش نظریه گلسر را در ژاپن در قالب فعالیتی تجاری و از طریق یک تور سخنرانی در این کشور برگزار کرد و کتاب هشت درس برای زندگی زناشویی شادتر نیز در آنجا در معرض فروش گذاشته شد.
 • برگزاری بیست و هشتمین گردهمایی بین المللی واقعیت درمانی در دنور کلورادو که در آن با تلاشهای لیون جرک واقعیت درمانی از سوی انجمن روان پزشکی اروپا به عنوان روان درمانی معتبر علمی تأیید شد.
 • از سوی دکتر گلسر ۲۰۰۹ برگزاری بیست و نهمین گردهمایی بین المللی واقعیت درمانی در ادینبورگ اسکاتلند که چهارمین کنفرانس اروپایی آن نیز به شمار می رفت
 • در جولای ۲۰۱۱، مؤسسۀ ویلیام گلسر استرالیا در شهر آلیس اسپرینگ کنفرانس ملی برگزار کرد.
زندگینامه دکتر گلسر - قسمت پنجم
زندگینامه دکتر گلسر – قسمت پنجم
 • ۲۰۱۱ گلسر برای اداره مؤسسه برد بین المللی تشکیل داد و برایان لینن از ایرلند را برای پنج سال به عنوان مدیر عامل برد بین المللی تعیین کرد تا سیاست گذاری‌های لازم را برای اداره امور مؤسسه انجام دهد.
 • گلسر به دلیل کهولت از مدیریت مؤسسه کناره گیری کرد اما همچنان با همکاری کارلین دورههای رسمی تئوری انتخاب را در دفتر کار خانگیشان برگزار میکرد
 •  ۰ ۲۰۱۲ در این سال مؤسسه تصمیم گرفت برای رعایت حال گلسر کنگره دوسالانه بین المللی تئوری انتخاب و واقعیت درمانی را در محل زندگی او در لس آنجلس برگزار کند که خوشبختانه این کنگره با شکوه هرچه تمامتر و با حضور ایشان برگزار شد.
 • ۲۰۱۳ در غروب جمعه ۲۳ آگوست (اول شهریور۱۳۹۲ ) در منزل خود بدرود حیات گفت.
زندگینامه دکتر گلسر - قسمت ششم
زندگینامه دکتر گلسر – قسمت ششم

مؤسسۀ ویلیام گلسر همواره در تلاش بوده است که به رشدش و نیز گسترش یده های دکتر گلسر ادامه دهد؛ کاری که خود او در تمام عمر انجام داد. اگرچه دیگر در قید حیات نیست روح زحمات او را می توان در وجود کارمندان مؤسسه ویلیام گلسر و کسانی که زندگیشان تحت تأثیر دانش و شوخ طبعی این معلم خارق العاده قرار داشته مشاهده کرد.

 او دنیا را به مکان شادتری تبدیل کرد به گفته خودش هدفش در زندگی نیز همین بوده است. من به خاطر رامشی که از ایده های او در روابطم گرفته ام و حمایتی که میتوانم به نام او از یگران بکنم از او سپاسگزارم.

 

منبع: گام به گام تا مدرسه کیفی، نشر سایه سخن | تئوری انتخاب، نشر سایه سخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *