موضوع برای نوشتن کتاب

۵۰ موضوع برای نوشتن کتاب

بهترین ایده و موضوع برای نوشتن کتاب این است که از خود سوال بپرسید، زندگی روزمره شما معدن طلایی از مواد برای کارهای خلاقانه شماست. این سوالات را از خود بپرسید تا ایده کتاب بعدی خود را بفهمید.

 1. با چه چالش هایی روبرو هستید؟

گفتن داستان خود در مورد جایی که درگیر آن هستید می تواند به دیگران کمک کند کمتر احساس تنهایی کنند. به اهداف و موانع زندگی شخصی، حرفه ای یا خلاقانه خود و نحوه برخورد با آنها فکر کنید.

 1. در حال حاضر چه چیزی یاد می گیرید؟

هر چیزی را که روی آن کار می‌کنید و هر طور که یاد می‌گیرید به اشتراک بگذارید – چه در مورد روابط، اقدامات بهداشتی، کارایی کاری یا رقابت ورزشی، افراد دیگر ممکن است از آن سود ببرند.

 1. در زندگی روزمره شما چه اتفاقی می افتد؟

آیا در حال عبور از یک مرحله بزرگ در زندگی تان هستید؟ آیا مراسم هفتگی یا جشن سالانه ای وجود دارد که برای شما مهم باشد؟ از این چیزها غافل نشوید.

به اطرافت نگاه کن

کاشف دنیای خود و افراد موجود در آن باشید. سوال بپرس. مشاهداتی انجام دهید. این مسیرها را طی کنید تا بدانید بهترین ایده های کتاب شما در کجا پنهان شده اند:

 1. سابقه خانوادگی خود را جمع آوری کنید

چه کسی در خانواده شما داستانی دارد که باید گفته شود؟ چگونه خانواده شما (و شما!) به این شکلی که هستید؟ کتاب تاریخ خانواده بهترین راه برای بیان داستان شماست.

 1. تاریخ شهر خود را کاوش کنید

داستان های چگونگی پیدایش شهر شما چیست؟ افراد مشهوری را که شهر شما را روی نقشه قرار داده‌اند، برجسته کنید، یا حقایق سرگرم‌کننده درباره مکان‌های دیدنی محلی و نکات داخلی برای مکان‌هایی که دوست دارید درج کنید.

 1. تاریخچه شخصی خود را به اشتراک بگذارید

عوامل کلیدی در Origin Story شخصی شما چه بود؟ به اتفاقات و روابطی فکر کنید که شما را به آنچه امروز هستید تبدیل کرده است.

 1. توجه را به یک علت معنادار جلب کنید

آیا کار داوطلبانه ای انجام داده اید که درک یا دیدگاه شما را عمیق تر کند؟ آیا داستان هایی در مورد اینکه چگونه سازمان شما زندگی را تغییر داده و تغییر ایجاد کرده است دارید؟ کلمه را بیرون بیاور!

 1. در مورد رویدادهای خاص صحبت کنید

شاید شما در بیش از ۳۰ کنسرت  شرکت کرده باشید و لیست مجموعه و خاطره ای برای هر یک از آنها داشته باشید. شاید شما میزبان یک مجموعه سخنران در مدرسه خود بودید. شاید شما در یک تجمع شرکت کرده اید و گفتگوها به شما الهام می بخشد.

 1. داستان های سفر خود را به اشتراک بگذارید

یک کتاب سفر پر از نوشته ها و اکتشافات خود را که هنگام بازدید از سرزمین های دور انجام داده اید، بچینید، سپس آنها را با عکس های خود ترکیب کنید.

قصه گوی خود شوید

 1. یک آزمایش را امتحان کنید

کاری را برای ۳۰، ۶۰، ۹۰ روز انجام دهید و تجربه خود را ثبت کنید.

 1. داستان پشت چیزهای مورد علاقه خود را بنویسید

کتاب ها، آلبوم ها، آهنگ ها، فیلم ها یا نقاشی های مورد علاقه شما چیست؟ از هر یک از اینها به عنوان ایده های شروع داستان برای ایجاد یک خاطره خلاقانه و قابل ربط استفاده کنید.

 1. بزرگترین موفقیت خود را برجسته کنید

چگونه این هدف را تعیین کردید؟ چه چیزی به دستاوردهای شما منجر شد و چه کسی در این راه به شما کمک کرد؟

 1. بزرگترین شکست خود را آشکار کنید

چه یاد می گیرید؟ چگونه می توانید به دیگران کمک کنید تا با ترس، شکست یا بهبودی مقابله کنند و انعطاف پذیر باشند؟

 1. کاری حماسی انجام دهید، سپس در مورد آن بنویسید

جمع آوری پول برای تحقیقات سرطان، مقابله با یک مانع بزرگ زندگی، صعود به قله، بازدید از تمام استان های کشور- اگر به نوشتن یک کتاب توجه داشته باشید، این کارها را متفاوت انجام خواهید داد و سوابق دقیقی را حفظ خواهید کرد.

 

 

 

برای شروع یک ژانر غیرداستانی را انتخاب کنید

 1. یک کتاب از ایده های بزرگ بنویسید

این نوع داستان‌ها بر مفهوم، ابزار یا یادگیری جدیدی تمرکز می‌کنند که نحوه عشق، کار و زندگی مردم را تغییر می‌دهد. یک چیز بزرگ را که می دانید به دیگران بیاموزید.

 1. یک فهرست کتاب تهیه کنید

فهرست‌هایی که برای خود نگه می‌دارید – مانند فهرست سپاس یا فهرستی از رستوران‌های محلی – می‌توانند الهام‌بخش دیگران باشند و به آنها اطلاع دهند. یکی از لیست های خود را بردارید و آن را به یک کتاب خلاق تبدیل کنید!

 1. انتشار کتاب عکس آموزشی

تاثیرگذارترین عکس‌های خود را با شرح‌ها یا داستان‌های جالب جغرافیا، تاریخ، گیاهان و جانوران محلی جفت کنید.

 1. مجموعه ای از حروف را گردآوری کنید

اگر بخشی از یک مکاتبه روشنگرانه بوده اید (و طرف دیگر مایل است داستان خود را نیز به اشتراک بگذارد)، گفتگوی خود را در یک کتاب مستند کنید.

 1. یک کتاب مصاحبه ایجاد کنید

مصاحبه هایی را با افراد الهام بخش در زندگی، جامعه یا زمینه حرفه ای خود تهیه کنید. کتاب را حول یک موضوع خاص سازماندهی کنید یا مکالمات را به مجموعه ای از مقالات تبدیل کنید که طرز فکر مردم را تغییر می دهد.

محتوایی را که قبلاً نوشته اید در نظر بگیرید

ممکن است قبلاً مجموعه‌ای از اثر ایجاد کرده باشید که می‌تواند صفحات یک کتاب را پر کند، فقط باید جمع‌آوری، سازماندهی و قالب‌بندی شود. روند جمع آوری این ایده ها حتی ممکن است الهام بخش پروژه دیگری از مواد جدید باشد.

نوشتن کتاب

 

 1. چاپ یک سری از پست های وبلاگ

اگر قبلاً برای نوشتن مقالات روزانه یا هفتگی وقت گذاشته اید، در راه خود هستید! به دنبال یک موضوع یا موضوع مشترک بگردید، پست‌های خود را در فصل‌ها یا بخش‌ها سازمان‌دهی کنید و داستان‌های خود را به سطح بعدی برسانید – در چاپ.

 1. یک کتاب از کارت پستال درست کنید

هنر ارسال نامه نباید برای همیشه از بین برود. از کارت پستال‌هایی که دریافت کرده‌اید یا جمع‌آوری کرده‌اید، یک کتاب میز قهوه‌خوری سرگرم‌کننده، عجیب و غریب یا روشن‌تر بسازید.

 1. نامه های عاشقانه را منتشر کنید

عمومی کردن نامه های عاشقانه برای همه نیست – اما اگر شما و معشوقتان با این پروژه موافقت کنید، ممکن است با یک همکاری منحصر به فرد شامل اشعار، داستان ها و بازتاب ها مواجه شوید. همچنین می‌توانید خلاق باشید و مجموعه‌ای از نامه‌های عاشقانه تخیلی برای افراد، مکان‌ها، اشیا یا رویدادهایی که دوست دارید بنویسید.

 1. نوشته های مجله خود را به کتاب تبدیل کنید

صفحات مجلات منحصربه‌فرد هنرمندان، نویسندگان، عکاسان، مسافران و افراد درون‌نگر برای خود یک ژانر جذاب است. به اشتراک گذاشتن افکار شخصی خود می تواند الهام بخش خوانندگان از همه نوع باشد.

 1. کتاب آشپزی خود را منتشر کنید

آیا دوستان و خانواده شما دوست دارند دور میز شما جمع شوند تا از خلاقیت های آشپزی شما بچشند؟ آیا شما یک غذاخوری هستید که از مواد اولیه خاصی، روندهای غذایی، سنت های خانوادگی، غذاهای محلی یا بین المللی الهام گرفته اید؟ دستور العمل های مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارید

به دسته بندی های پرفروش غیرداستانی کتابفروشی ها نگاه کنید

در اینجا چند ایده ممکن برای نوشتن کتاب وجود دارد که در دسته بندی هایی قرار می گیرند که پرفروش ترین کتاب های غیرداستانی آمازون را نشان می دهند. برای اندازه این موارد را امتحان کنید:

زندگی نامه و ایده های خاطرات

 1. سعی کنید یک خانه شهری جدید بسازید

بیشتر مردم می‌توانند با چالش‌های جابه‌جایی به یک مکان جدید آشنا شوند – چه شهر، ایالت یا کشور متفاوت باشد. خوانندگان خود را از فراز و نشیب های آن گذار عبور دهید.

 1. ۲۵ بهترین/بدترین داستان تاریخ خود را به اشتراک بگذارید

آیا سابقه یافتن عشق در همه مکان های درست (یا اشتباه) دارید؟ بگو

 1. بیوگرافی یکی از اعضای خانواده را بنویسید

به احتمال زیاد، حداقل یک نفر در خانواده شما وجود دارد که داستان زندگی منحصر به فرد، الهام بخش یا قدرتمندی برای به اشتراک گذاشتن داشته باشد. شاید شما یک اجداد دور یا یکی از اقوام زنده داشته باشید که از همه شانس ها سرپیچی کرده اند تا سفری خیره کننده داشته باشند، بر سختی ها غلبه کنند، موفقیت شخصی پیدا کنند، یا راه را برای دیگران هموار کنند.

ایده های کتاب خودیاری

 1. تجربه غذا خوردن شهودی را شرح دهید

آیا در رویکرد خود به تغذیه و غذای سالم گام‌های شخصی برداشته‌اید؟ داستان توانمندسازی خود را از ابتدا تا انتها به اشتراک بگذارید.

 1. قوانین جدید برای دوستیابی را بررسی کنید

رویکردی سبک دل، دلسوزانه یا جدی به موضوعی محبوب داشته باشید. بسته به حوزه تخصص خود، ممکن است شامل تحقیق، حکایت های شخصی، مشاهدات یا مصاحبه ها باشید.

ایده های کتاب دین و معنویت

 1. یک کتاب هدیه الهام بخش طراحی کنید

تمام نقل قول های مورد علاقه خود را جمع آوری کنید و آنها را با عکاسی، تصاویر یا طرح ها جفت کنید تا یک کتاب انگیزشی ایجاد کنید.

 1. کتاب کار درس پژوهی یا مذهبی را منتشر کنید

حکمت و سنت های الهی را که بهتر می دانید، از جمله آموزه ها و درس های کلاسیک برای رشد شخصی، به اشتراک بگذارید.

 1. خاطره مذهبی بنویسید

بر اساس رویدادهای شخصی، آموخته ها یا دگرگونی هایی که شما را به باورهای مذهبی فعلی تان سوق داده است، خاطره ای بسازید.

ایده های کتاب سلامت، تناسب اندام و رژیم غذایی

 1. با ۱۰ درس زندگی در غذا به کسی الهام دهید

شاید شما ۲۰ کیلو وزن کم کرده اید یا متوجه شده اید که چگونه غذای موجود در بشقاب شما بر خلق و خو، خواب یا سلامت کلی شما تأثیر می گذارد. موفقیت خود را مخفی نگه ندارید!

 1. تجربه ۳۰ روزه خود را در یک رژیم غذایی خاص خلاصه کنید

روزه متناوب. قند کم. مدیترانه ای. بدون گلوتن. اگر آن را امتحان کردید، وقت آن است که همه چیز را بگویید.

 1. یک خلاصه تحقیقاتی در مورد اینکه چه بخوریم و چرا تهیه کنیم

برای ایجاد یک کتاب راهنما با نکات تغذیه‌ای، حقایق سلامتی و الهام از رژیم غذایی، از مهارت‌های دانشمند با غذا استفاده کنید.

ایده های کتاب سیاست و علوم اجتماعی

 1. سیاست های عمومی، ایدئولوژی ها یا سیاست ها را کاوش کنید

عاشق مناظره در شما قبلاً در مورد این موضوعات بزرگ حرف های زیادی برای گفتن دارد، بنابراین شما کتاب متقاعدکننده خود را با داده ها و بینش ها زنده می کنید.

 1. روندهای سیاسی و فرهنگی را پیش بینی کنید

این نوع کتاب برای تحقیق مهارت لازم دارد—بنابراین از قدرت خود به عنوان یک متخصص نشان داده یا حرفه ای پرشور استفاده کنید تا آن را همانطور که هست بگویید (یا به زودی خواهد شد).

ایده های کتاب آشپزی، غذا

 1. دستور غذاها را از رستوران خانوادگی جمع آوری کنید

عشق به آشپزی را در خود پرورش دهید و سنت های خاص آشپزخانه، دستور العمل ها و عکاسی از غذا را با مخاطبانی که هوس بیشتری دارند به اشتراک بگذارید. 

 1. راهنمای سفر به یک شهر یا استان خاص 

کدام سفر بیشتر برای شما جذاب، خوشحال کننده و دارای خاطرات و جزئیاتی بیشتری بوده. آن را منتشر کنید.

 1. ۱۰ چیزی که در مورد آشپزی یاد گرفتید را توضیح دهید

در مورد پخت کیک عالی چه می دانید؟ نکات و ترفندهایی برای باربیکیو جنوبی دارید؟ آنچه می دانی بنویس.

ایده های کتاب کسب و کار و پول

 1. داستان خود را در مورد رهایی از بدهی بگویید

آیا درس های مالی را به سختی یاد گرفتید؟ مردم در هر سنی مشتاقند بدانند شما چگونه این کار را انجام دادید.

 1. در مورد تضمین سرمایه گذاری برای یک پروژه بنویسید

شما اولین جمع آوری کمک مالی را در نوع خود ترتیب دادید یا کمک مالی نوشتید که باعث نجات روز شد. بهترین مشاوره پولی خود را به رهبران پروژه در همه جا ارائه دهید.

 1. نکاتی را در مورد چگونگی کسب درآمد از کار خلاق ارائه دهید

آن را به عنوان هدیه خود به نسل بعدی هنرمندان، نویسندگان، فیلمسازان و عکاسان در نظر بگیرید.

 1. مشاوره در مورد راه اندازی یک کسب و کار بزرگ به اشتراک بگذارید

پوله که دنیا رو میچرخونه. راز شما برای مدیریت یک شرکت موفق چیست؟

 1. آنچه از شکست یک استارتاپ آموخته اید را نشان دهید

رویاهای بزرگ، واقعیت تلخ اگر مجبور شوید همه چیز را دوباره انجام دهید، چه چیزی را می خواهید بدانید؟

ایده های کتاب آموزشی

 1. ​​برنامه درسی کلاسی را که طراحی کرده اید منتشر کنید

آیا واحدهای درسی ایجاد کردید که دانش آموزان شما کاملاً آن را دوست داشتند؟ چه نوع مواد پروژه موفق بودند، و چگونه افراد دیگر می توانستند از آنها استفاده کنند؟ یک کتاب کار، کتاب الکترونیکی یا حتی مجله ای بسازید که روند شما را به طور دقیق شرح دهد.

صنایع دستی، سرگرمی ها، و ایده های کتاب خانگی

 1. راهنمای عکاسی معنادار تهیه کنید

این روزها همه تصور می کنند که یک عکاس هستند، اما برای ساختن تصاویر عالی چیزی بیش از یک فیلتر وجود دارد. به آنها بگویید که چه چیزی را هدف قرار دهند.

 1. راهنمای بافتنی یا خیاطی آموزشی درست کنید

اگر می توانید مانند یک حرفه ای بخیه بزنید، نکات و تخصص پروژه خود را در یک کتاب کاردستی عملی به اشتراک بگذارید.

 1. یک کتاب راهنمای طراحی داخلی بسازید

با به اشتراک گذاشتن توصیه‌های سبک و گرایش‌های مورد علاقه خود، از شیک بوهو گرفته تا کشور فرانسوی تا مینیمالیستی مدرن، غرایز خلاقانه‌تان را چاپ کنید.

 1. افراد را تشویق کنید که سرگرمی جدیدی یاد بگیرند

پروژه های مبتدی در نجاری. یک اتاق، دوازده راه. مقدمه ای بر ساخت جواهرات. مهارت‌ها و استعدادهای خلاقانه شما برای دیگرانی که تازه شروع به کار کرده‌اند بسیار ارزشمند است، پس پیش قدم باشید و کتاب خود را بنویسید.

منبع


ترتیبی که برای خواندن سری مطالب نویسندگی و نوشتن کتاب به شما پیشنهاد می‌شود: با لمس/کلیک روی هر موضوع به آموزش مربوط هدایت خواهید شد.
موضوعات مربوط به نویسندگی(نوشتن کتاب) ↓
مراحل نوشتن کتاب روانشناسی + چک لیست
چند نکته و راهنمایی برای علاقه‌مندان به نوشتن کتاب | ست گادین
موضوع برای نوشتن کتاب
چگونه یک کتاب آموزشی و پرفروش بنویسیم
نقشه راه نوشتن کتاب (فرآیند گام به گام)

 

درسنامه‌های رایگان

 

محصولات آموزشی ویژه مدرس‌ها

%37 تخفیف
قیمت اصلی 3,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,900,000 تومان است.
%42 تخفیف
قیمت اصلی 500,000 تومان بود.قیمت فعلی 290,000 تومان است.
%42 تخفیف
قیمت اصلی 500,000 تومان بود.قیمت فعلی 290,000 تومان است.

 

محصولات آموزشی ویژه مشاوران و کُوچ‌ها

%49 تخفیف
قیمت اصلی 390,000 تومان بود.قیمت فعلی 197,000 تومان است.
%84 تخفیف
قیمت اصلی 300,000 تومان بود.قیمت فعلی 49,000 تومان است.
%49 تخفیف
قیمت اصلی 97,000 تومان بود.قیمت فعلی 49,000 تومان است.
%49 تخفیف
قیمت اصلی 97,000 تومان بود.قیمت فعلی 49,000 تومان است.
%49 تخفیف
قیمت اصلی 97,000 تومان بود.قیمت فعلی 49,000 تومان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *