شبکه سازی

قدرت شبکه سازی

ما انسانهای شبکه‌ساز به دنیا می‌آییم! از لحظه‌ای که پا به دنیای خاکی می‌گذاریم، بدون هیچ آموزشی تشخیص می‌دهیم که برای به دست آوردن غذا، گرما، عشق و محبت چه کسانی مفیدترین روابط ما هستند.

اگر می‌پندارید که شما به طور فطری یک انسان شبکه‌ساز نیستید، نگران نباشید. کارهای بسیاری می‌توانید بکنید که کل این فرایند را برای شما کمتر ترسناک و بیشتر موثر کند. شیوه‌های کار و برقراری ارتباط هر کدام از ما با دیگری متفاوت است، اما سابقه و تجربه ی ما هر چه باشد همیشه یک راه مـوثـر برای برقراری ارتباط با دیگران وجود دارد.

تمرکز ما در این آموزش، بر ایجاد شبکه‌ های کسب و کار است اما بسیاری از مهارتهایی را که خواهید آموخت در ایجاد شبکه سازی در فضای مجازی نیز کاربرد خواهند داشت. ایجاد شبکه‌های اجتماعی به طور معمول مبتنی بر ملاقات دوستان جدید است، اما شبکه‌های کاری همان طوری که میتوانید حدس بزنید، ارتباط تنگاتنگ با یافتن مشتریان و رابطان تجاری جدید دارد.

 

به هر دلیلی که دارید شبکه‌سازی میکنید، کلید اصلی برقراری ارتباط است. 

شبکه‌سازی چیست

واژه نامه آکسفورد آن را این چنین تعریف می‌کند؛ “سامانه یا گروهی متشکل از افراد یا چیزهایی که با هم در ارتباط هستند”

این تعریف، شبکه را این طور می‌بیند. “برقراری ارتباط با دیگران به منظور تبادل اطلاعات و به دست، آوردن رابطان مفید “ به نظر کاملاً عملی می‌آید، مگر نه؟ همین طور است، و اولین خبر خوب آنکه شما هم اکنون نیز عضو بسیاری از شبکه‌های موجود هستید.

این شبکه‌ها می‌توانند طیفی باشند از خانواده شما، دوستان شما، تیم‌های ورزشی، همکاران اداری و نظیر آنها، و معمولاً از آنها به عنوان “دایره ارتباطات” نام می‌برند.

در حقیقت، شما همه ی عمرتان به طور عملی، در حال شبکه‌سازی انسانی بوده‌اید. هنگامی که کودک بودید، شبکه‌های شما از طریق همین دوایر رابطان ایجاد می‌شدند. خانواده ی درجه ی اول یک مثال آسان و درک‌پذیر است. هر چقدر هم که خانواده کوچک باشد، ما اکثر روزها آنها را می‌بینیم. ما اکثرا با آنها در تعامل هستیم. ما یاد می‌گیریم که چگونه به آنها بپیوندیم، عشق بورزیم، ستیز کنیم، جر و بحث کنیم، و با مذاکره فراز و نشیب‌های زندگی خانوادگی را پشت سر بگذاریم.

 

 

 

تمرین: این تمرین کوتاه به شما کمک خواهد کرد که درباره ی “دوایر رابطان”خودتان فکر کنید.
◂ در طی کمتر از ده دقیقه از تولدتان تا امروز را مرور کنید
◂ درباره ی “دوایر رابطان” خود فکر کنید.
◂ اسامی آنها را بنویسید و د و نگران نباشید که در حال حاضر چند نفر هستند. فهرست آنها را تهیه کنید و در نموداری بکشید. 

وقتی که فهرست تمام شد به سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • با کدام یک از آنها بیش تر از هم همه راحت هستم؟
  • از کدام یک از آنها بیش‌ترین استفاده را می‌برم؟
  • به کدام یک از آنها بیش‌ترین فایده را می‌رسانم؟
  • آیا همواره راحت هستم؟
  • آیا این دوایر همپوشانی دارند؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *