چگونه به سخنران حرفه‌ای تبدیل شویم؟

اگر شما یک سخنران هستید، برای بهبود و موثر بودن سخنان خود می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

  •  چگونه مکالمه را آغاز کنیم

برای آغاز یک سخنرانی، اصولا در چهار دقیقه اول یک ارتباط، ۹۰ درصد از شخصیت ما در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد. بنابراین خیلی مهم است با راهکارهای مناسب مانند: پرسیدن یک سوال یا ارائه یک عقیده، آشنا شده و از آن‌ها در ارتباطات خود استفاده کنیم.

 

  • چگونه با دیگران گفتگو کنیم

به‌طورکلی افراد با خصوصیات و ویژگی‌های مشترک جذب یکدیگر می‌شوند. باید از کلمات من، برای من و مال من را از صحبت‌هایتان حذف کنید و از کلمات شما، برای شما، مال شما استفاده کنید. باید سوال‌های کلیدی و موثر بپرسید که منجر به بیشتر توضیح دادن مخاطب درباره‌ موقعیت و تحصیلات و… شود.

  •  چگونه می‌توان در اولین برخورد تاثیر مثبت را ایجاد کنیم

برای ایجاد یک سیگنال مثبت و خوشایند در ذهن مخاطب، لبخند زدن را فراموش نکنید. یک لبخند نشان‌دهنده این است که: «من از دیدن شما خوشحالم و شما را قبول کرده‌ام.»

  •  چگونه می‌توان مخاطبان را به صحبت‌های خود علاقه‌مند کرد

برای جذب افراد به صحبت‌‌های خود باید درباره اولویت‌ها و موضوعات موردعلاقه آن‌ها صحبت کنید. استفاده نکردن از این موضوع دقیقا علت اصلی شکست افراد در برقراری ارتباط است.

  • چگونه می‌توان موردقبول همه واقع شد

یکی از خصوصیات سخنران‌های جذاب، انعطاف‌پذیری در موقعیت‌های گوناگون است. این انعطاف‌پذیری را می‌توان موافقت با واقعیت نقد و سپس بیان نظر دانست. می‌توان با موافقت کردن نقد دیگران نظرات خود راه هم بیان کنیم.

  • چگونه می‌توان فضای مثبتی برای خود ایجاد کرد

هنگام سخنرانی‌های خود پرشور و شوق باشید و از دیگران انتقاد نکنید. کلماتی قدرتمند که می‌توانید در صحبت‌های خود بکار ببرید شامل: عشق، کشف، آسان، پول، جدید، امنیت، ضمانت و…

و کلمات یا عباراتی مانند: البته، باید، سعی خودم را خواهم کرد، حقیقتا، با احترام و… که از اعتبارات شما کم می‌کند را باید حذف کرد.

در سخنرانی، عبارات منفی را به مثبت تبدیل کنید. در این خصوص می‌توان به‌جای انتقاد از دیگران به دلیل شکستی که متحمل شده‌اند، آن‌ها را به‌ خاطر تلاششان در جهت پیشرفت تحسین کنید.

  • چگونه با ترس روبه‌رو شویم

نباید ترس و نگرانی در فکر خود ایجاد کنید. ترس، چیزی نیست به‌غیراز یک واکنش فیزیکی در نتیجه فکر کردن به موضوعی که نمی‌خواهیم اتفاق بیافتد.

 

  •  چگونه با مخاطبان زن‌ گفتگو کنیم

در بحث‌های خانم‌ها شرکت کنید و منتظر زمان صحبت نباشید. باید در صحبت‌ها دوستانه و صبورانه با آن‌ها برخورد کنید. در هنگام گوش دادن احساسات خود را در چهره‌تان نمایان کنید. در صحبت‌هایتان خیلی سریع به راه‌حل‌ها و نتیجه‌ها اشاره نکنید و موضوعی را تحمیل نکنید.

  • چگونه با مخاطبان مرد گفتگو کنیم

باید در صحبت با مرد‌‌ها مستقیم منظور خود را بیان کنید. مغز مرد‌‌ها تفکیک شده است، بدین معنا که در یک زمان تنها یک چیز را باید به آن‌ها تحویل داد و نباید احساسات خود را در چهره بروز داد.

  •  چگونه سخنرانی جذابی داشته باشیم

در اولین قدم هنگام شروع، می‌توان از یک داستان یا یک شوخی جذاب به مخاطبان شوک وارد کرد و دلیل خود را از بیان این موضوع هم  باید توضیح داد. باید سه دغدغه اساسی را بیان کرد و برای آن سه راه‌حل آورد و مخاطبان را به اجرای راه‌حل‌های خود تشویق کرد.

منبع: مدیر سبز 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *