به مینی دوره مدرس حرفه‌ای خوش آمدید

 

مهم آن نیست که چگونه زندگی می کنیم، مهم آن است که در طول زندگی خود چه تاثیری بر زندگی دیگران می گذاریم. لادری

 

به دوران تحصیلم در مدرسه که فکر می کنم به یاد می آورم که چه معلم هایی زحمت‌کش و فداکاری داشتم. برای من که یک دهه شصتی هستم مدرسه مساوی بود با کلاس های شلوغ، نیمکت های چوبی زوار در رفته و کلاسی که چیزی از یک پادگان نظامی کم نداشت.

همیشه با خودم فکر می کردم که معلم ها چه کار سختی دارند اما فکر نمی کردم که معلمی سخت ترین شغل دنیا باشد. تا زمانی که کتاب مدرسه کیفی دکتر ویلیام گلسر را مطالعه کردم. در این کتاب دکتر گلسر تمام کارهای دنیا را در دو طبقه جای می دهید؛ مدیریت امور و مدیریت انسان ها. و با مقایسه این دو دسته به این نتیجه می رسد که آموزش دادن و معلمی کردن سخت ترین شغل دنیا است.

این کتاب بعنوان مانیفست مدرس ها و سخنران ها نیست، بلکه تلاشی است برای این طیف از جامعه ما که بتوانند کسب و کار آموزشی خود را ایجاد و یا رشد و توسعه دهند. راهنمائی های مطرح شده در این کتاب زائیده ذهن ما نیست، در واقع ما هیچ چیز جدیدی را اختراع نکرده ایم بلکه محتواها را از منابع معتبر و مفید گردآوردی کرده‌ایم. برخی هم تجربه های شخصی خود من در چندین سال فعالیتم در چند کسب و کار مختلف و البته صنعت آموزش بوده است. ولی اکثر آن ها متعلق به افرادی اند که “غول‌های” زندگی من بوده اند و روی شانه های آن ها ایستاده ام.

اگر دید وسیع‌تری نسبت به بقیه داشته ام، چون بر شانه غول‌ها ایستاده‌ام.

آیزاک نیوتن

بدون هیچ ترتیب خاصی جا دارد از این عزیزان تشکر کنم

دکتر علی صاحبی، دکتر ویلیام گلسر، جو پولیتسی، آلن دیب، ژان بقوسیان، ست گودین، برایان تریسی، باب سالو، پروفسورچالز فوترل و فیلیپ کاتلر بزرگ .

کتاب‌ها، دوره های آموزشی، و منابع آن ها الهام بخش من بوده و مسیر را نشانم داده اند.

  دوستدار شما: علیرضا لیلی زاده

 

مخاطبان این دوره

این دوره برای مدرس ها، سخنرانان، و تمام افرادی که به نوعی با آموزش دادن سروکار دارند می باشد. فارغ از سمت و جایگاه شما اگر تصمیم گرفته اید خالق تغییرات مثبت در زندگی انسان ها باشید یا بقول گاندی بزرگ ” دنیا را بهتر از آنچه تحویل گرفته اید، تحویل دهید“، و اثر گذار و ثروت آفرین باشید کتاب درستی را در دست دارید.

مدرس حرفه‌ای کیست

در هر حوزه ای که نگاه کند مانند صنف غذا، پوشاک، خودرو، مسکن و … یکسری افراد و سازمان ها بهتر و باکیفیت تر از بقیه کار می کنند، مردم همواره خواهان خرید محصولات و خدمات‌شان هستند، آن ها را به دوستان و اطرافیان خود پیشنهاد می کنند و در یک کلام این افراد یا سازمان ها حرفه ای هستند.

مدرس حرفه ای کسی است که نه بصورت تفننی یا بخاطر حرف دیگران و یا صرفا بخاطر پول در این حوزه وارد شده است، بلکه آموزش دادن را رسالت خود می بینید، برای تولید محصولات آموزشی باکیفیت وقت و پول صرف می کند، مدام در حال یادگیری است، با مردم مسئولانه رفتار می کند و در نتیجه این فرد شاگردان پروپا قرصی دارد و مرتب درحال رشد و پیشرفت است. مردم دوست دارند از آموزش های این مدرس استفاده کنند و او را الگوی خود قرار دهند.

یک مدرس حرفه ای یک تسهیلگر است. به این معنی که عادت سالمی را در مردم در تسهیل می کند. و باعث ارتقاء کیفیت زندگی شغلی و خانوادگی آن ها می شود. هدف اول او خلق ارزش و سپس ثروت آفرینی است.

ساختار این دوره

این دوره دو بخش مهم و اساسی دارد. بخش اول به موضوع مهم  تولید محتوا می پردازد.

ما اعتقاد داریم یک مدرس حرفه ای اولین و مهترین کاری که می بایست انجام دهد تولید محتوا است. در این بخش مراحل تولید محتوا را باهم آموزش خواهیم دید. در این بخش سعی کرده ایم مهمترین و جدیدترین شیوه های تولید محتوا را برایتان آماده کنیم، همچنین از ابزار گوگل استفاده کردیم تا ببنیم دغده های شما در تولید محتوا چه چیزهایی است تا به آن ها پرداخته شود؛ مواردی مثل ایده هایی برای تولید محتوا و…

عنوان بخش دوم کتاب ” هنرِ مدرسی” نام دارد. محتوای عالی برای یک مدرس حرفه ای شرط لازم اما شرط کافی نیست. همانطور که قبل تر اشاره شد مدرس ها دیگر فقط یک سخنران یک طرفه نیستند، شاید دیگر دوران ” بشین و گوش بده” به سر آمده باشد. و مدرس ها می بایست بیشتر نقش تسلیل گر را داشته باشند. با طراحی بازی و فعالیت های مشارکتی کلاسی مفرح و محیط شاد را برای یادگیری فراهم کنند. که این مهم را در فصل نهم توضیح داده ایم. همچنین برای ماندن در مسیر و ارائه کار بکیفیت به مردم ما اول می بایست خودمان را بشناسیم، که برای این موضوع هم طرح راه بری شخصی یک صفحه ای را هم آماده کرده ایم.

امیدوارم این دوره بتواند باری را از روی دوش شما بردارد. هدایت گر و راهنمای شما در این مسیر شود. و اکر سر سوزنی هم توانسته باشم باعث تغییرات مثبت در شما شوم رسالت خودم را انجام داده ام. خانم ها و آقایان؛ این شما و این کتاب مدرس حرفه ای.