مدیریت کاهش وزن و تناسب اندام با تئوری انتخاب

چند دوره و کتاب رژیم غذایی دیگر باید تهیه کنیم تا بالاخره متوجه بشویم آن‌ها ما را به جایی نمی‌رسانند؟ چند سال دیگر چرخه سخت رژیم گرفتن؟ کاهش وزن و بازگشت دویاره وزن‌مان و سپس انتقاد از خود بابت شکست در حفظ وزن ایده آلمان را تکرار کنیم؟ آیا واقعا می‌خواهیم زندگی همین شکلی باشد؟ اطلاعات راجع به رژیم غذایی، همه جا موجود است؛ با این حال آنچه «می دانیم» و کاری که نهایت «انجام» می‌دهیم، دو مساله کاملا متفاوت از یک دیگر است. اگر مساله به همین سادگی بود که باید «کمتر بخوریم و تحرک بیشتری داشته باشیم»، چرا تا به حال در این حوزه به موفقیت دست نیافتیم؟ چیزی بین ما و اهداف رژیم غذایی و ورزش‌مان وجود دارد؛ آن چیز روانشناسی نامیده می‌شود.

بیشتر ما به گونه ایی زندگی می‌کنیم که انگار قرار است زندگیمان تا ابد ادامه داشته باشد و منتظر روزی هستیم که به اندازه کافی تناسب اندام داشته باشیم و یا لاغر شده باشیم تا بتوانیم تازه از آن به بعدبه خودمان اجازه دهیم که زندگی کردن را شروع کنیم.
چه می‌شد، اگر می‌توانستید هم اکنون و در لحظه دیگر مجبور نباشید برای آغاز زندگی مطلوب خود، منتظر رسیدن به وزن مناسب‌تان باشید.

تمامی عجایبی که آروزی دیدنشان را دارید، در درونتان نهفته اند. «سر تامس بروان»

«زندگی در لحظه» یکی از کارهای دشوار برای انسان است.

فرار از دام وزن

چه چیزی باعث می‌شود تا چشم‌انداز زندگی خود را فقط بر روی کاهش وزن متمرکز کنیم و دیگر به هیچ چیز توجه نکنیم؟ با این شیوه زندگی، چه اتفاقی برای سال‌های آینده زندگی‌مان خواهد افتاد؟ چرا علی رغم آنکه به خوبی می‌دانیم این روش‌ها کارآمد نیست، اما همچنان به سراغ رژیم‌های سریع و تمرین‌های نابخردانه می‌رویم؟
پاسخ این سوال ساده است: ما انسانیم. همگی ما گه گاه در جا می‌زنیم. همگی ماانعطاف ناپذیر شده و تماس خود با آنچه که واقعا برایمان مهم است را از دست می‌دهیم و با شیوه‌های خود_تخریبی که نهایتا درد و رنج ما را افزایش می‌دهند روزگار را بر خود سخت کنیم.

هدف اینجا صحبت راجع به لاغر یا کوچک شدن حجم معده نیست، بلکه درباره تحول یک زندگی انسانی است. می‌خواهیم کار خود را با سه فرضیه به ظاهر باور نکردنی که احتمالا در ابتدا آن‌ها را نمی‌پذیرید شروع کنیم. با این وجود امیدواریم زمانی که خواندن این مقاله را به پایان می‌رسانید، قدرت این فرضیات را به خوبی تجربه کرده باشید:

 1.  هیچ ایرادی در شما وجود ندارد.
 2. شما همه چیزهای لازم برای رسیدن به موفقیت را در اختیار دارید.
 3. شما یک فرد کامل و بی‌عیب و نقص هستید.

آیا رژیم گرفتن موثر واقع می‌شود؟

دو موضوع افراطی در صنعت رژیم غذایی چند میلیاردی وجود دارد. از یک طرف گروهی وجود دارند که می‌گویند در کاهش وزن «سریع» و «آسان» به شما کمک می‌کنند و از این طریق محصولات خود را به شما می‌فروشند. گروهی دیگر معتقدند که تمامی رژیم‌های غذایی مضر بوده و هیچ وقت موثر واقع نمی‌شوند. و حتی ممکن است باعث اضافه وزن شوند. زمانی که از رژیم غذایی خسته می‌شوید و می‌خواهید آن را رها کنید، پیش بینی گروه دوم درست از آب در می‌آید؛ واقعا این اتفاق برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد. در واقع کلمه رژیم غذایی چنان پرکاربرد شده است که اشاره به آن بدون ایجاد واکنش‌های قوی، تقریبا غیر ممکن است.

تمرین:

یک مکث آگاهانه کمک می‌کند تا قبل از هر انتخاب و اقدام، نگاهی هدفمند، از سر توجه، با کنجکاوی به موضوع داشته باشیم و سپس اقدام مناسب را انتخاب کنیم تا ما را به سمت نوع زندگی که برایمان ارزشمند است هدایت کند. این شیوه برخورد به ما کمک می‌کند تا عادت‌های رفتاری نامناسب را کنار گذاشته و به جای اینکه بدون توجه، تامل و به طور خودکار رفتاری را انتخاب کنیم، به ما این فرصت را می‌دهدتا عادت‌های جدید و ارتقا دهنده‌ای برای زندگی خود ایجاد کنیم.
برای یادگیری مکث آگاهانه، کلمه اختصاری «توقف» را به خاطر داشته باشید. تا با یادآوری آن دوراهی‌های چالش زای انتخاب، یک مکث آگاهانه ایجاد کنید. این کلمه شامل چهار مرحله است.

 1.  ت: تنفس آهسته
  به آرامی نفس بکشید. هوا را به گونه‌ای وارد ریه‌ها کنید که عمل دم ۳ تا ۴ ثانیه طول بکشد. سپس مکث کنید و بعد بازدم را طی ۳ تا ۴ ثانیه به آرامی رها کنید. این کار را چند بار تکرار کنید.
 2. و: وارسی و توجه کردن
  اجازه دهید نفس‌تان به طور طبیعی جریان داشته باشد و به آن توجه کنید. به چگونگی دم و بازدم خود توجه کنید. توجه کنید که چطور هوا وارد ریه‌ها می‌شود و چطور از آن خارج می‌شود.
 3. ق: قانون گشودگی و ایجاد فضا
  برای افکار و احساسات خود فضایی ایجاد کنید. اجازه دهید آن‌ها در درون شما جریان داشته باشند.
 4.  ف: فقط دنباله روی از ارزش ها
  از خود سوال کنید: «چگونه انسانی می‌خواهم باشم؟»

ایجاد یک مکث آگاهانه می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی خود را تغییر دهید؛ به شما اجازه می‌دهد تا متوجه شوید حضور هیجانات و افکار منفی کاملا طبیعی هستند و به شما این قدرت را می‌بخشد تا اقداماتی انجام دهید که به واسطه آن‌ها از زندگی خود لذت برده و با انتخاب‌های مناسب به سمت آنچه که واقعا برایتان اهمیت دارند حرکت کنید.
شاد، پیروز و سربلند باشید.

4 دیدگاه برای “مدیریت کاهش وزن و تناسب اندام با تئوری انتخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *