دانلود رایگان چک لیست برگزاری کارگاه آموزشی

دانلود پی‌دی‌اف (PDF) گام های مهم در برگزاری یک کارگاه آموزشی

  • لینک دانلود به شماره شما پیامک خواهد شد.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

 

 

درباره چک لیست

یک دختر سه‌ساله درون برکه‌ای یخ‌زده در نزدیکی کوه‌های آلپ اتریش افتاد و قبل از اینکه والدینش او را پیدا کنند، به ساحل ببرند و تنفس مصنوعی بدهند، ۳۰ دقیقه زیر آب بود. وقتی تیم نجات هشت دقیقه بعد به محل ماجرا رسید، دمای بدن دخترک به ۱۹ درجه رسیده بود و هیچگونه علائم حیاتی نداشت. با این حال، پزشکان او را با هلیکوپتر به یک بیمارستان کوچک محلی منتقل کردند و باوجودیکه ۹۰دقیقه هیچ گونه علائم حیاتی نداشت، تیم جراحی قفسه سینه‌اش را شکافتند، خونش را با دستگاه به جریان انداختند و وقتی شش ساعت بعد دمای بدنش به حالت نرمال رسید، عمل قلب باز رویش انجام داند.

در عرض دو روز همه اندام‌ها به جز مغز به حالت عادی بازگشتند و دخترک بیش از یک هفته در کما ماند. او پس از احیاهای طولانی و در تولد پینج سالگی‌اش به زندگی عادی برگشته بود. رئیس تیم جراحی موفقیت گروهش را مدیون تاکید فراوان بر استفاده از چک لیست‌های ساده‌ای میدانست که گام‌های آماده‌سازی تیم جراحی برای پذیرش بیمار جدید را به تیم نجات و اپراتور تلفن بیمارستان نشان می‌داد.

به هر شغل پرمخاطره‌ای که نگاه کنید، برنامه‌ای دقیق و فکرشده خواهید دید که از آن پیروی می‌شود. حرفه‌ای‌ها هرگز فی البداهه کاری انجام نمی‌دهند.

  • پزشکان از برنامه درمانی پیروی می‌کنند.
  • خلبان‌های خطوط هواپیمایی از برنامه پرواز پیروی می‌کنند.
  • سربازان از برنامه عملیات نظامی پیروی می‌کنند.

اگر در خدمات هر کدام از مشاغل بالا مشارکت داشته باشید و متخصص آن شغل به شما بگوید «بی‌خیالِ برنامه یک کاریش می‌کنم..!»، چه احساسی خواهید داشت؟ با این حال این دقیقا کاری است که اکثر مدرسان انجام می‌دهند. درست است که کسی نمی‌تواند موفقیت ما را تضمین کند. اما برنامه داشتن به طرز چشم‌گیری موفقیت ما را افزایش می‌دهد.

اگر خدای ناکرده ما مریض شویم و نیاز به عمل داشته باشیم؛ پزشک ما بگوید میریم تو اتاق عمل تا ببینیم چی پیش میاد…، حالا یه کاریش می‌کنیم…! شما چه حسی خواهید داشت؟ آیا حاضرید خود و عزیزانتان را به دست چنین پزشکی بسپارید؟

آدم‌ها نیز می‌خواهند همواره شاگردِ مدرسانی شوند که برای یک کارگاه آموزشی یک برنامه مشخص دارند. می‌دانند چه می‌خواهند آموزش دهند؛ چه مدت طول خواهد کشید. موضوعات مورد بحث از یک توالی بهم‌پیوسته و منظم پیروی می‌کند، مخاطب با خواندن توضیحات و سرفصل ها معیاری مناسبی برای انتخابِ شرکت در کارگاه آموزشی بدست خواهد آورد و همه این‌ها مدیون یک چیز است: چک‌لیست.

چک‌لیست مبنای کار مدرسان حرفه‌ای است. در گذشته اغلب کارها بدون چک‌لیست انجام می‌شد. مدیر یا کارمندی باهوش، تمام مراحل انجام یک کار را حفظ می‌کرد و با رجوع به حافظه خود آن کار را پیش می‌برد.

ما در آکادمی زندگی خشنود معتقد هستیم تمام کارهای مهم و کلیدی باید از روی چک‌لیست پیش برود. در این روش احتمال فراموشی، اشتباه و نادیده گرفته شدن یک گام مهم در فرایند کمتر می‌شود. همچنین چک‌لیست می‌‌تواند به‌روز و کامل‌تر شود تا همان کار در دفعه‌های بعد با کیفیت بهتری انجام شود.

 

 در این چک‌لیست، مراحل برنامه‌ریزی تا برگزاری وبینار در ۳ گام توضیح داده شده است!
 این چک‌لیست به مدرس‌ها کمک می‌کند موارد مهم در فرایند برگزاری کارگاه آموزشی از قلم نیفتد تا رویداد باکیفیتی برگزار کنند.